czwartek, 19 sierpnia 2010

2. Pozytywne aspekty współczesnej techniki

Człowiek od zawsze próbował ułatwić sobie życie. Dzięki takiej skłonności powstały i ciągle powstają nowe wynalazki, prowadzone są nowe odkrycia w dziedzinach chemii, fizyki, matematyki, mechaniki, biologii (ze szczególnym uwzględnieniem genetyki i medycyny) i w wielu innych obszarach naukowych. Ciężko jest nam sobie wyobrazić współczesne życie bez komputerów, samochodów, elektryczności, telefonów nie wspominając już o tak podstawowych, ale jakże niezbędnych wynalazkach jak koło.
Technika zazwyczaj kojarzy nam się pozytywnie – ułatwia nam codzienne życie, dba o nasze bezpieczeństwo, służy nam w pracy, w zdobywaniu informacji, w porozumiewaniu się, w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce itp. Od lat rozwój techniki, nowe wynalazki i technologie budziły fascynacje wielu ludzi oraz przeważnie były oceniane głównie pozytywnie. Dzięki technice człowiek jest wstanie szybciej i bardziej precyzyjnie wykonywać zamierzoną pracę, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.
W tym rozdziale przyjrzymy się pozytywnym aspektom współczesnej techniki, ze szczególnym uwzględnieniem techniki medialnej. Oczywiście nie można mówić o aktualnych wynalazkach pomijając osiągnięcia wcześniejszych pokoleń. Historia techniki, inżynierii i nauki jest fundamentem na którym budowane są późniejsze wynalazki i odkrycia naukowe. Bazą teraźniejszych osiągnięć ludzkiego umysłu są odkrycia i wynalazki naszych przodków, dlatego też w pierwszej kolejności analizie poddamy warunki historyczne jakie wpłynęły na rozwój współczesnej techniki. Bez wątpienia bardzo ważne miejsce, punkt zwrotny w kształtowaniu się współczesnej nauki i techniki miały rewolucje przemysłowe, dlatego zanim ocenie poddamy technikę wykorzystywaną obecnie w mediach, przyjrzymy się rozwojowi nauki i wynalazkom przełomu XVIII i XIX wieku, które to składają się na zjawisko nazwane w jednej z książek Arnolda Toynbee „rewolucją przemysłową”39.
Wszystkie gwałtowne zmiany w dziedzinie industrializacji, które na przestrzeni dziejów zasłużyły na to, żeby nazwać je rewolucją, przeanalizujemy równolegle, bez rozgraniczania na kolejne rewolucje. Dzięki temu opracowanie to zachowa ciągłość wątku, co z korzyścią wpłynie na późniejszą analizę współczesnych osiągnięć techniki.


39.Termin „rewolucja przemysłowa” na określenie gwałtownych przemian w przemyśle i nauce XVIII i XIX wieku został po raz pierwszy użyty w tytule książki Arnolda Toynbee – „Lectures on The Industrial Revolution in England” (Wykłady na temat rewolucji przemysłowej w Anglii) wydanej w 1884 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz