niedziela, 22 sierpnia 2010

2.2.1.3. Odbiór treści prospołecznych przez dzieci i młodzież

Badania dotyczące wpływu treści przekazywanych za pośrednictwem środków społecznego przekazu są bardzo obszerne. Część z nich została omówiona w rozdziale 2.2.1.2. Nie sposób było opisać każdego z nich, dlatego poruszone zostały tylko kluczowe zagadnienia.
Media znajdują swoje zastosowanie w edukacji i w wychowaniu dzieci i młodzieży. Oprócz najbardziej podstawowych środków przekazu, jakim jest chociażby książka, często stosuje się filmy edukacyjne. Coraz większym powodzeniem cieszy się również komputer i Internet. Wychowawcy dostrzegają potencjał nowych środków społecznego przekazu, dzięki którym otrzymują doskonałe narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i kształtowaniu odpowiednich postaw. Ważnym czynnikiem powodującym zainteresowanie młodego człowieka alternatywną formą edukacji jest odmienność i innowacyjność tego typu metod wychowawczych. Ponadto telewizja, Internet i komputer, przez większość dzieci kojarzone są z rozrywką, relaksem, pewnym rodzajem przyjemności i nagrody.
Edukacyjne i wychowawcze walory mediów spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem ze strony pedagogów. Wszechobecność mediów skłoniła ich do wprowadzenia w szkołach zajęć dotyczących tej tematyki. Edukacja medialna jest to „kształtowanie umiejętności świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania ze środków społecznego przekazu, w tym wychowanie do odbioru mass mediów.”94
Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie korzystania z mass mediów jest szczególnie ważna. Rodzice często nie mają pełnej kontroli nad swoimi dziećmi tłumacząc się obowiązkami zawodowymi. Nie można wtedy zapominać, że dzieci są szczególnie podatne na różnego rodzaju wpływy zewnętrze.
Poprzez edukację medialną należy pokazywać dzieciom i młodzieży jakich treści powinni doszukiwać się w środkach społecznego przekazu. Dzięki wykształceniu umiejętności selektywnego odbioru mediów, dzieci i młodzież będą mogły właściwie z nich korzystać. Będą w stanie samodzielnie i świadomie ograniczać negatywny wpływ mass mediów na siebie i otoczenie.
Potencjał drzemiący w nowoczesnych mediach, jako w narzędziu do przekazywania odpowiednich treści i kształcenia właściwych postaw, znalazł swoje uznanie również w Kościele. Ojcowie obradujący w czasie Soboru Watykańskiego II z podziwem wyrażają się o mediach pisząc: „Wśród wynalazków tych [godnych podziwu] najdonioślejsze są urządzenia, które z natury swej zdolne są dosięgnąć i poruszyć nie tylko jednostki, lecz także całe zbiorowości i całą społeczność ludzką, jak: prasa, kinematografia, radiofonia, telewizja i inne tym podobne. Można je dlatego słusznie nazwać środkami przekazu społecznego”.95 Dostarczają one informacji o życiu ludzi na całym świecie i tym samym przyczyniają się do potęgowania zainteresowania odbiorców aktualnymi problemami. Dzięki temu media mogą pomóc człowiekowi otworzyć się na potrzeby innych i tym samym zwalczyć lub przynajmniej ograniczyć postawę egoizmu. Jest to ważny czynnik rozwoju ekumenizmu i poczucia jedności z całym rodzajem ludzkim.96
Jak widać media mają duży wpływ na wszystkich odbiorców. Dzieci i młodzież są szczególnie podatne na wpływy środowiska oraz treści z jakimi się stykają. Należy zatem stale monitorować treści jakie są odbierane szczególnie przez najmłodszych i odpowiednio reagować, jeśli przekazywane są złe wartości. Rodzice powinni towarzyszyć swoim dzieciom w konsumowaniu mediów i nowych technologii 97.



94. http://pl.wikipedia.org/wiki/Edukacja_medialna (17-05-2009 r.)
95. Paweł VI, Dekret o Środkach Społecznego Przekazywania Myśli Inter Mirifica, Rzym 1963, nr 1.
96. Por. Słowo Pasterskie episkopatu Polski na Dzień Środków Społecznego Przekazu,
15 – 09 – 1985, p. 2.
97. Por. http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=1001572 (01-06-2009 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz