czwartek, 19 sierpnia 2010

Wstęp

Współczesna technika medialna ma zarówno pozytywne jak i negatywne strony. Wykształciła się ona na przestrzeni wielu stuleci. Bez historycznych wynalazków, np. atramentu, papieru, ruchomej czcionki Gutenberga i wielu innych, obecnie nie dysponowalibyśmy, z naszego punktu widzenia, tak zaawansowanymi technologiami w dziedzinie mediów. To, co jeszcze naszym dziadkom wydawało się niemożliwe, obecnie jest dostępne praktycznie dla każdego. Rozmawiamy przez telefony, podróżujemy szybkimi samolotami i samochodami, przesyłamy obraz i dźwięk z drugiego końca świata w czasie rzeczywistym, oglądamy odtwarzany obraz w technologii 3D i wiele innych.
Obecnie znane nam wynalazki być może są jedynie początkiem w naszym rozwoju pod względem zaawansowania techniki. Patrząc wstecz, jak szybko świat się zmienił, któż odważy się przewidzieć co będzie za 15, 20, 50 lat? Wszelkie prognozy, jakie by one nie były, będą sprawiać wrażenie czystej fantazji, natomiast jak będzie w rzeczywistości, to czas pokaże.
Praca ta ma za zadanie przedstawić technikę medialną rozdzielając jej aspekty na pozytywne i negatywne. Zwracam jednak uwagę na to, że plusy i minusy wszystkich zaprezentowanych okoliczności należy traktować kompleksowo i interpretować całościowo. Zaprezentuję, w jaki sposób technika się rozwijała, jaki wpływ miała i nadal ma na postawy społeczne, w jaki sposób na nas oddziałuje. Wszystkie te aspekty odniosę przede wszystkim do mass mediów, a w szczególności do Internetu, jako medium najszybciej się rozwijającego i najnowszego, w porównaniu do innych najpopularniejszych rodzajów mediów.
W pracy tej chciałbym przedstawić ogólne podstawy historyczne rozwoju techniki, ze szczególnym uwzględnieniem techniki medialnej. Z tego powodu analizie poddam skutki jakie wywołały rewolucje przemysłowe w XVIII i XIX wieku. Były one motorem rozwojowym społeczeństw oraz nowoczesnych technologii, ale jednocześnie wpływały destrukcyjnie na wiele dziedzin życia. Analiza ta będzie obejmować zjawisko rewolucji przemysłowej jako takiej, bez rozgraniczenia czasowego. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość i przejrzystość pracy. Ponadto uważam, że aspekt historyczny rozwoju przemysłu i techniki jest ważny, ale nie najważniejszy dla przedmiotu tej pracy.
Analizie poddam również opiniotwórczy charakter mediów. Poprzez kształtowanie określonych postaw, media wpływają na opinie odbiorców. Przyjrzymy się również najważniejszym teoriom oddziaływania środków społecznego komunikowania na odbiorców.
Technika, jak również media jako takie, a ściślej mówiąc wykorzystanie techniki i przekaz połączony z oddziaływaniem za pośrednictwem środków społecznego komunikowania, wiążą się z ocenami moralnymi. Z tego powodu przedstawię również stanowisko Kościoła Katolickiego na najbardziej palące problemy związane z prezentowaną tematyką. Przytoczę również szczególnie ważne i interesujące dokumenty Kościoła, w których poruszona jest tematyka wykorzystywania techniki, inżynierii i nauki w określonych celach, a w szczególności w mass mediach.
W mojej ocenie, tematyka tej pracy jest bardzo interesująca, ponieważ dotyczy każdego człowieka od pierwszych chwil po jego narodzeniu, aż do samej śmierci. Człowiek obcuje z techniką i mediami, nawet jeśli chciałby przed nimi jak najdalej uciec. Z tego powodu tematy związane z rozwojem techniki i jej zastosowaniem, również w mediach, muszą stanowić przedmiot zainteresowania w Kościele. Materia ta wiąże się z wieloma zagrożeniami dla człowieka, dlatego rodzice, wychowawcy i duszpasterze powinni odpowiednio pokierować swoich podopiecznych, żeby potrafili właściwie korzystać z techniki i mediów. Ponadto ważne jest odpowiednie wykształcenie dziennikarzy, którzy odpowiadają za przekazywane treści. Powinni w swoich przekazach uprzedzać odbiorców o zagrożeniach jakie wiążą się z bezkrytycznym i biernym odbiorem mediów.
Temat ten jest również związany z moimi zainteresowaniami i pracą. Zajmując się reklamą w Internecie oraz redagowaniem treści jednego z portali czuję się szczególnie zobowiązany do unikania manipulacji informacjami przy jednoczesnym rzetelnym przekazywaniu zalet produktów i usług klientów, którzy powierzają mi swoje kampanie reklamowe. Ponadto środowisko osób, których praca zawodowa związana jest z Internetem, nowoczesnymi mediami oraz różnymi nowinkami technicznymi wymaga śledzenia trendów w tej dziedzinie oraz związana jest z różnymi zagrożeniami o jakich będzie mowa w tej pracy.
Celem mojej pracy jest dowiedzenie, że pozytywne aspekty techniki i mediów przewyższają ich negatywne strony. Chcę pokazać, że są to tylko narzędzia, które owszem mogą wyrządzić wielką krzywdę, ale tylko wtedy, gdy „trafią w niepowołane ręce”. Intencją mojej pracy jest przekonanie do tego, że mediów i techniki nie można się bać, ale wręcz trzeba z nią współpracować. Jest to naszym obowiązkiem, ponieważ tylko w ten sposób możemy na nie oddziaływać i kreować je zgodnie z naszymi ideałami i wartościami.
W opracowaniu tym posłużę się zarówno źródłami internetowymi, co w mojej opinii również jest pewnym dowodem słuszności postawionej tezy, jak również literaturą polską i zagraniczną, głównie hiszpańsko i angielskojęzyczną. Przytoczę również niektóre ciekawe wnioski i spostrzeżenia zawarte w prasie. Źródła polskojęzyczne posłużą mi głównie w opracowaniu tematyki związanej z postawami kształtowanymi przez media oraz teoriami komunikowania społecznego. Również korzystając z dokumentów Kościoła czerpałem z ich polskich tłumaczeń.
Literatura hiszpańskojęzyczna posłuży mi głownie w opracowaniu zagadnień związanych z propagandą i manipulacją w odniesieniu do zagadnień reklamy, PR i marketingu, ponieważ te tematy były przedmiotem moich studiów podczas wymiany studenckiej, kiedy to uczestniczyłem w zajęciach na Universidad Pontificia de Salamanca w Hiszpanii. Oprócz tego skorzystam z tych źródeł przy tematach związanych z edukacją poprzez media, w szczególności poprzez Internet, oraz poruszając temat uzależnienia od mediów.
Źródła angielskojęzyczne posłużą mi głównie do opracowania tematów związanych z rewolucjami przemysłowymi. Postanowiłem z nich skorzystać, ponieważ sama rewolucja zaczęła się właśnie w Anglii, więc naturalną rzeczą jest to, że tamtejsze opracowania naukowe są bardziej obszerne i dokładne.
Ponadto w pracy tej wykorzystam ogólnodostępne wyniki badań Internetu, m.in. posługując się narzędziami analitycznymi różnych znanych firm z branży (Gemius S.A., Google). Wyniki tych badań są publikowane na stronach internetowych tych firm oraz w specjalnych raportach. Dostępne są również różne narzędzia analityczne, które pozwalają samodzielnie dotrzeć do określonych informacji.
Mam nadzieję, że poniższa praca wzbudzi zainteresowanie wśród ludzi mediów, dziennikarzy i pedagogów aktywne zajmujących się tematyką korzystania z mediów i techniki. Przede wszystkim chciałbym zachęcić rodziców do głębszej refleksji nad wykorzystywaniem techniki i korzystaniem z mediów przez ich dzieci. Informując rodziców o szansach i zagrożeniach płynących z wykorzystywania techniki we współczesnych mediach osiągamy dwojaki sukces – po pierwsze edukujemy samych rodziców, a po drugie wpływamy na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży.
Tematykę zagadnień poruszanych w tej pracy chciałbym skierować również do ludzi Kościoła, katolików świeckich i duchownych. Technika oraz przede wszystkim nowoczesne media są w mojej ocenie najlepszym kanałem jaki może być wykorzystywany w komunikowaniu się z najmłodszymi, w tym również do przekazywania Ewangelii. Nowoczesne urządzenia elektroniczne często bywają tylko zwykłym gadżetem, który wychodzi z mody po krótkim okresie, ale ten czas należy wykorzystać z pożytkiem. Zadaniem katolików jest być na bieżąco ze współczesną nauką i postępem technicznym, żeby móc otwarcie prezentować stanowisko Kościoła w tych kwestiach. Oczywiście należy przy tym mieć na uwadze, że nie wszyscy mają do tego dostęp, chociażby ze względów materialnych, dlatego publiczne głoszenie opinii zyskuje tutaj na znaczeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz